Magistrica Vesna Bulatović objavila je nedavno četiri udžbenika posvećena informacionoj tehnologiji, internetu i komunikacijama. Sadržinu udžbenika sa naslovima Osnove informacione tehnologije, Korišćenje rada na računaru i upravljanje datotekama, Obrada teksta i Internet i komunikacije, čine četiri osnovna modula ECDL standarda koji su u toj formi prvi put predstavljeni u Crnoj Gori.
Prema prvim reakcijama javnosti, može se zaključiti da je ovakvo štivo bilo prijeko potrebno crnogorskom tržištu i da se radi o knjigama koje imaju važno mjesto uz svaki kompjuter, bez obzira na stepen informatičke pismenosti njegovog korisnika, piše Pojeda.
Materijali u knjigama su logički strukturirani, a tekst sadrži značajan broj ilustracija koje olakšavaju praćenje i razumijevanje izložene materije. Rukopisi logički i metodološki prate aktuelne informatičke standarde.
Vesna Bulatović ima licencu za rad po ECDL standardu od 2006. godine. Na Fakultetu za državne i evropske studije po tom standardu predavala je pet godina. Imajući u vidu profesionalno angažovanje i iskustvo autorke, knjige mogu odlično poslužiti različitim obrazovnim profilima i starosnim generacijama.
Ovaj materijal predstavlja i dobru dopunu udžbenicima za osnovno i srednje obrazovanje, ali i kod formalnog i neformalnog obrazovanja odraslih. Za korisnike koji ne vladaju engleskim jezikom napravljen je pojmovnik koji omogućava lakše razumijevanje koncepta i snalaženje u knjizi. On može biti od koristi i ljudima koji vladaju engleskim jezikom.
Recenzenti koji garantuju kvalitet udžbenika renomirana su imena iz oblasti informatike: prof. dr Neđo Balaban, prof. dr Radovan Stojanović i prof. dr Srđan Stanković.
Svaki od udžbenika sadrži indeks pojmova, veoma opširnu i aktuelnu literaturu i linkove na internet resurse vezane za ECDL problematiku. Jezik i stil pisanja jasni su i prilagođeni onima kojima je informatičko znanje slabije.
Knjige se mogu nabaviti u knjižarama Zavoda za udžbenike i nastavna sredstva, Narodne knjige i prodajnim mjestima štampe koje snabdijeva SPRESS.
Na bazi Strategije ECDL standarda od 2010. godine, Vlada Crne Gore donijela je odluku kojom je propisano da se uvede obavezno posjedovanje ECDL sertifikata za određena radna mjesta u organima državne uprave i javnim institucijama.
ECDL je međunarodni standardizovani sertifikat kojim se dokazuje sposobnost korišćenja računara tako što se položi potreban broj ispita.
Koristi od ECDL-a mogu imati poslodavci, zaposleni i nezaposleni. Za poslovne ljude, primijeniti ga znači smanjiti troškova rada, povećati produktivnost i kvalitet rada. Zaposlenima poznavanje standarda ECDL garantuje povećanje nivoa informatičkog i opšteg obrazovanja. Svi koji su u potrazi za poslom ako ovladaju ECDL standardom uvećavaju šanse da pronađu zaposlenje u Crnoj Gori i inostranstvu.